Sokan sokszor kértétek... Mi kerestük a megoldást, a megfelelő személyt, és hosszas várakozás után megszületett a megoldás, és megérkezett az első cikk, amelyet már holnap új követ! Sári Szilvi vállalta a feladatot megkeresésünkre, így ő mondja el a nagyközönségnek, hogy is épül fel a világ legerősebb floorball bajnoksága! Nagy nagy köszönet érte, örömmel adjuk át a szót:
"Körülbelül 2,5 évvel ezelőtt költöztem a floorball hazájába, ahol már három szezont játszottam. Rengeteg érdekességgel találkoztam: láttam a legnagyobbakat élőben játszani, sőt a női oldalon a legtöbbek ellen még magam is játszottam. Már ez a három szezon rengeteg fantasztikus élményt tartogatott, s azt hiszem, nem kell attól tartanom, hogy ez ne folytatódna.
Természetesen így, hogy itt élek is, próbáltam/próbálom folyamatosan nyomon követni az otthoni eseményeket. Így történt az, hogy a floorball.blog.hu szerkesztői ”lebuktattak” :o). Látták ugyanis, hogy van Svédországból is látogatója a honlapnak, s megkerestek levelükkel, melyben arról tájékoztattak, hogy vannak a blognak olvasói, aki szívesen olvasnának a külföldi bajnokságokról, köztük a floorball hazájából is. Itt vagyunk tehát, ülök a gép előtt, s megpróbálom kitalálni, hogy miről is meséljek az olvasóknak, Nektek. A svéd floorballon belül persze.
Talán érdemes azzal kezdeni, hogy röviden összefoglalom saját svédországi pályafutásomat. 2005 őszén költöztem a Stockholmtól 33 km-re dél-nyugatra található Södertälje nevű városba. A megérkezésem óta a következő csapatokban és osztályokban játszottam:
- 2005/2006: IFK Gnesta, másodosztály Södermanlandban
- 2006/2007: Hammarby IF IBF, elitszéria
- 2007/2008: Hammarby IF IBF, elsö osztály keleti csoportja
A svéd floorball történéseit legjobban a 2005/2006-os szezonban tudtam követni. Ekkor ugyanis kevesebb edzésem volt, mint a legutóbbi két évben, s a hétvége egyik napján is mindig szabad voltam, ráadásul a suli sem követelt annyi időt. Az általam látott mérközésekről sokáig beszámoltam kedvenc magyar csapatom honlapján. Ha részletesen szeretnétek olvasni elsö élményeimről, akkor javaslom, látogassátok meg a www.cannibals.hu honlapot, ahol a Sári Szilvi jelenti rovatban olvashatjátok a korábbi cikkeimet.
Legelső élményemet itt is meg kell említenem. Ez a 2005/2006-os szezon férfi elitszériájának nyitómérkőzése volt, amelyet az AIK és a Storvreta játszott a Globe arénában 5116 néző társaságában. Fantasztikusan boldog voltam a mérkőzés alatt és után is. Óriási dolog volt számomra a Globenben a férfi floorballelit krémjét látni játszani. Azt hiszem, hogy sohasem fogom elfelejteni ezt a meccset. Aztán a 2005/2006-os szezon alatt még számos elitmeccset megnéztem mind a női, mind a férfi oldalon, s minden egyes alkalommal nagyon élveztem, hogy ott lehettem. A legnagyobb élményt mégis a döntők jelentették, amelyeket a Globenben volt szerencsém nyomon követni.
A 2006-i őszi Hammarbybe való igazolásommal egy nagyon intenzív és fárasztó szezon vette kezdetét az elitszériában, ahol tényleg szinte minden perce a floorballról szólt az embernek. Főleg mint játékos töltöttem rengeteg időt a floorballal, mivel az elitben rengeteg meccsünk volt, s nagyon sokat kellett utaznunk is. Nézőként sajnos sokkal kevesebb floorballt élvezhettem, s még a döntőkre sem tudtam kilátogatni, a televízión keresztül tudtam csak követni őket. Ami viszont hatalmas dolog volt számomra, hogy a svéd válogatott legtöbb játékosa ellen játszhattam...olyan lányok ellen, akiket, amikor a korábbi világbajnokságokon néztünk, csak tátva maradt a szánk. Fantasztikus érzés. Leírhatatlan.
Az idei szezonban az első osztályban játszottunk, s el kezdtem bíráskodni is az ősszel, így továbbra is rengeteg időt szenteltem a floorballnak. Tulajdonképpen csak az utazások rövidültek le tavalyhoz képest, minden más maradt a régiben, s sajnos így idén sem nagyon jutottam el elitmeccsekre. Talán 1-2 láttam élőben, s ugyanennyit a televízióban.
Mára a férfi elitszéria új nevet kapott. Az idei szezon előtt ugyanis a TV4 megvette a mérkőzések közvetítési jogát és Svéd Szuperligára (SSL) keresztelték a férfi elitbajnokságot. A csatornaváltás azt a remek dolgot is magával hozta, hogy nemcsak rájátszásból mutatnak mérkőzéseket, hanem minden hétfőn este 7 órakor bepillantást nyerhetnek a floorball szerelmesei az elitszéria történéseibe. Élő közvetítés, szakkommentátorokkal, pálya mellőli villáminterjúkkal. Sajnos mivel hétfőnként edzésem van, így nem sok alkalommal láthattam ezeket a meccseket sem, de azokon a hétfőkön, amikor valami furcsa okból kifolyólag nem volt edzés, természetesen élveztem a közvetítéseket a kanapéból.
Mikor ezt a kis beszámolót írom, akkor már javában zajlik a rájátszás mind a nők, mind a férfiak legmagasabb osztályában, s már az osztályozókat is lejátszották a különböző osztályokba. A férfiaknál a szuperliga alatt további hat osztály található, a nőknél az elitszéria mellett három osztályban versenyeznek még a csapatok.
A bajnokságok közül mind a női, mind a férfi oldalon egyedül a legmagasabb osztály országos, a férfi és a női első osztály is már több csoportra van osztva, ahogyan az alacsonyabb szintű bajnokságok is. Nálunk, nőknél van a déli, a nyugati, a keleti és az északi csoport az első osztályban. A férfiak második legerősebb bajnoksága a déli, középső és az északi csoportra van osztva, természetesen akárcsak a nőknél úgy, hogy figyelembe veszik a csapatok földrajzi elhelyezkedését. A nőknél minden csoportban 10, míg a férfiaknál minden régióban 12 csapat küzd az első helyért, amely megnyitja az utat az elitszéria felé. Természetesen csak az osztályozókat követően dől el, hogy melyik csapat tölti be a megüresedett helyeket.
Mi az idén a második helyen végeztünk a keleti csoportban, a mi régiónk bajnokságát a Huddinge IK nyerte meg, akik később az osztályozón az elitszériában való indulás jogát is kiharcolták maguknak. A nőknél a 14 elitcsapatból, a 14. helyen végző automatikusan kiesik a bajnokságból, míg az utolsó előtti osztályozhat az első osztályok első helyezettjeivel. Ez két körben zajlik. Az első körben az északi és a keleti régió győztese, illetve a déli és a nyugati csoport győztese játszik egymással 2 mérkőzést. A két továbbjutó csapat azután az elitszéria 13. helyezettjével egy hármas csoportba kerül, ahol oda-visszavágókon döntik el a két megüresedett hely sorsát.
A férfiaknál 12 csapat küzdött idén a szuperligában, akik közül az utolsó automatikusan kiesett. Mivel a jövő évi szezonra 14 csapatosra bővítik a férfiak legmagasabb osztályát a nőkéhez hasonlóan, a három első osztályú csoport első helyezettjei automatikusan feljutottak a legmagasabb osztályba.
A női első osztályból minden csoport utolsó három helyezettje esett ki, míg a férfiaknál az adott régió utolsó két helyezettje kellett, hogy búcsút vegyen az első osztály küzdelmeitől. Mivel mindig különböző országrész csapatai esnek ki és jutnak fel az első osztályba, évről évre változni szokott a csoportok összetétele, így előfordulhat az, hogy valaki idén az északi csoportban játszott, jövőre azonban a keleti csoporthoz csatlakozik.
A férfiaknál még a másodosztályban is régiók szerint csoportosítják a csapatokat, a női másodosztályban és az alatt, illetve a férfi harmadosztálytól lefelé azonban már területi bajnokságokról beszélhetünk.
Emellett megyei bajnokságokat (DM - ez ugyanakkora földrajzi területet foglal magába, mint a területi bajnokság) is rendeznek minden korosztályban egyenes kieséses rendszerben. A felnőtteknél így lehetőségük van az alacsonyabb osztályú csapatoknak is akár az elitcsapatokkal megmérkőzni. Itt ugyanis minden a megyében szereplő csapat elindulhat. A mérkőzések megszervezéséért mindig az alacsonyabb osztályú csapat a felelős, így mindig ők a hazai csapat is, s általában ez azt is jelenti, hogy az ö csarnokukban játsszák a meccseket, néhány kivételtől eltekintve."
Svédország
Utolsó kommentek