"Előző cikkemben röviden szóltam arról, hogy hogyan is alakult a floorballos „pályafutásom” az elmúlt három szezonban, valamint igyekeztem bemutatni, hogy hogyan is zajlanak a felnőtt bajnokságok. Mai cikkemben a kisebbekről és az ún. „fejlődő” bajnokságokról gondoltam mesélni egy kicsit.
A rendes bajnokságok mellett vannak úgy nevezett fejlődő bajnokságok is. Az egyesületek a fő bajnokságuk mellett indíthatnak itt is egy csapatot. Az egyesületemnek például két csapata is indult a fejlődő másodosztályban idén. Az egyik csapatban a veteránok vettek részt a küzdelmekben, a másik csapat mérkőzésein pedig a női és a junior csapat játékosai vehettek részt, főleg azok, akik kevesebb játéklehetőséget kaptak az első osztályban. A női-junior vegyes csapat megnyerte a fejlődő másodosztályt, s így jövőre a fejlődő első osztályban versenyezhetnek, a veteránok pedig második helyen végeztek, így ha minden igaz –ha nem is automatikusan, de – van esélyük feljutni a fejlődő első osztályba. Szerintem ez egy remek lehetőség azok számára, akik kevesebbet játszhatnak, mert így is megőrizhetik a meccsrutinjukat.
A felnőtt szériák mellett a nőknél és a férfiaknál is rendeznek külön 18 éven aluliaknak és 16 éven aluliaknak is bajnokságokat. Ezen kívül a gyerekek korosztályos bajnokságokon vesznek részt, amelyeket területi szinten rendeznek meg. Idén a legfiatalabbak, akik bajnoki rendszerben játszottak, mind a lányoknál, mind a fiúknál a 96-ban születettek voltak. A gyerekek esetében szokták engedélyezni, hogy idősebbek is játszanak a csapatokban. Egy mérkőzésen két túlkoros mezőnyjátékos szerepelhet, akik nem lehetnek egyszerre a pályán. Amennyiben a kapus túlkoros, ez a kikötés rá nem vonatkozik. Amennyiben egy túlkoros játékos megkapja az engedélyt, hogy a fiatalabbaknál játsszon, az adott szezonban ahhoz a csapathoz van kötve, így ha más csapatban is szerepel, akkor az engedélye érvényét veszti.
A gyerekbajnokságok szabályai bizonyos pontokon eltérnek a felnőtt bajnokságokétól. Így itt csak 3x 15 perc a játékidő, futó órával, s nem cserélnek térfelet sem a csapatok, hacsak a körülmények nem olyanok a csarnokban, hogy azok indokolnák a térfélcserét. Másik könnyítés a gyerekeknél, hogy amennyiben valamelyik játékost nem írt be az edző a jegyzőkönyvbe, nem végleges kiállítást kap, csak 2 percre kell leülnie a büntetőpadra, majd fel kell írni öt a jegyzőkönyvbe, s folytathatja a játékot. Ennek az az oka, hogy nem akarják a gyerekek kedvét szegni. Ezeknek a kicsiknek ugyanis mindenük a floorball. Egész héten a várva várt hétvégi meccsre készülnek, s borzasztó igazságtalan lenne velük szemben, ha aztán az edzőik figyelmetlensége miatt nem játszhatnának.
Természetesen az 1996-ban születetteknél fiatalabbaknak is rendeznek versenyeket, de ezek tudomásom szerint inkább kuparendszerben zajlanak. Ha jól emlékszem, a 2000-ben születettek voltak a legfiatalabbak az idei szezonban, akik meccseket játszottak, vagyis már 7-8 évesen rendszeresen mérkőzéseket játszanak a svéd fiatalok.
A 17 éven aluliaknak és a 15 éven aluliaknak külön rendeznek kupát mind a lányoknál, mind a fiúknál a megyei válogatottaknak. A 15 évesek tornáját 1-2 hete játszották, míg a 17 évesek a hétvégén csaptak össze Sundsvallban. Idén először fordult elő az, hogy mind a négy kategóriában egy azon megye csapatai győzedelmeskedtek. Ezúttal ez a stockholmi válogatottaknak sikerült megszereznie az aranyérmet. A 17 éven aluliak női csapatában 3 klubtársam is szerepelt, ami nagy büszkeség az egyesületünk számára."
Sári Szilvi
Svédország
Utolsó kommentek