Következik a férfi VB, hát foglaljuk össze mi is történt eddig hasonló eseményeken! (Mindehhez Kovács Gergelyt (IBK CH/Triton) hívtuk segítségül, aki örömmel tett eleget a felkérésnek, köszönet a cikkért!)
A legegyszerűbb egy kézlegyintéssel lezárni: 6 VB 6 Svéd világbajnoki cím. Utánuk a finnek következnek az éremtabellán 4 ezüsttel és 2 bronzzal. Érmet szerzett még a történelem során Svájc (1 ezüst, 3 bronz), Csehország (1 ezüst) és Norvégia (1 bronz).
Nézzük kicsit a nemzetközi viszonyok alakulását időrendben: Az első világbajnokságot 1996-ban Svédországban rendezték. Csak „A” csoport volt, és itt szerezték egyetlen érmüket a norvégok (svédek, finnek mögött). Magyarország a 10. helyen végzett, miután a csoportban 5.-ek lettünk (Cseho. 2-6, Finno. 1-15, Szingapúr 7-2, Oroszo. 1-14, Németo. 3-8), majd a 9. helyért a lettektől 7-4-re kikaptunk. Legeredményesebb játékosunk Palla Róbert volt 3+3-al. A ma is aktívak közül Bedő 4, Nádor 3 pontot szerzett, valamint pályára lépett Vadócz és Bugár is.
Két évvel később megszerezte első érmét Svájc (Svédo., Svájc, Finno. a sorrend). Ez volt az első „A” és „B” csoportos VB, házigazdaként bemutatkoztak a csehek, és ez volt az egyetlen férfi VB ahol Magyarország nem indult. A németek kiestek az elitből, a lettek pedig feljutottak oda.
2000-ben a házigazda norvégok csak 5.-ek lettek, a svédek mögött a dobogóra állhatott Finnország és Svájc. Kiesett Oroszország, feljutott Németország. Ami minket ennél jobban érdekel, hogy a magyar válogatott visszatért! Igaz, hogy az utolsó hely jutott nekünk, hiszen a csoportban kikaptunk a britektől 6-3 (visszavágtak az aranycsapat elleni vereségért) és az osztrákoktól 7-2, valamint döntetlent játszottunk az észtekkel (4-4), majd a 9. helyért 5-4-re az ausztrálok is elvertek minket (59.56-nál lőtték az 5. góljukat). Legjobb pontszerzőnk Nádor volt (6+0=6, mely az 5. helyet jelentette neki ezen a gólszegény VB-n). Pályára lépett a ma is aktívak közül: Vadócz (1+5), Bedő, Strauss, Szabó 2-2 pontosak voltak, Pafféri, Papp, Bugár, Rab Konsti pedig pontot nem szereztek, de a védelmet irányították.
2002-ben eljött az idő, hogy a finnek legyenek a házigazdák, és megpróbálják letaszítani hazai pályán a svédeket a trónról (akik eddigre már három koronások voltak). El is jutottak a döntőig, ahol az 59. perc elején 4-3-ra vezettek a svédek. 59.42-nél üres kapus góllal 5-3, 59.51-nél 5-4, majd 59.59: büntetőből 6-4 (innen másoltak az egyetemista japánok). Kiestek volna a németek, de a létszámbővítésnek köszönhetően megúszták, feljutottak az oroszok és az osztrákok. A 16(!) csapatos „B” csoportban 7. lett a magyar válogatott. A csoportkörben 2. helyen végeztünk miután 8-1-re kikaptunk az oroszoktól, de 13-3-ra Malajziát, 7-1-re pedig Szingapúrt vertük. Jött a negyeddöntő, és a nagyon fájdalmas hosszabbításos vereség az észtektől. Az utolsó percre fordulva még vezetett a válogatott, jött az egyik Kivi és egalizált, majd a hosszabbítás 3. percében az aranygólt is belőtte. A továbbiakban a lengyelektől 5-3-ra kaptunk ki, míg a 7. helyért Szlovéniát vertük 4-3-ra Schmidt Oli 59.51-nél szerzett góljával. A ma aktívak közül Huszti, Nádor, Bugár, a Rab fivérek, Szabó, Papp, Bedő, Strauss, Pafféri, Por, Füzi léptek pályára, valamint bemutatkoztak a nemzeti csapatban a Schmidt testvérek is. Legeredményesebb játékosunk Dennis lett 5+9=14-el.
2004, az év mikor már „C” csoportos VB-t is rendeztek. Ezt Japán nyerte magabiztosan. A nagyoknál a helyzet nem változott. A svédek nyertek, a svájciak elérték, hogy hazai pályán a csehekkel játszhattak elődöntőt (csoportban megverték a finneket), melyet aztán elbuktak. A csehek megszorították a svédeket, elkapni azonban nem tudták őket. Kiestek az osztrákok, feljutottak az olaszok (59.59-nél egyenlítettek, majd emberelőnyben aranygóllal nyertek). A magyar válogatott 2. lett csoportjában, miután az USA-t 8-3-ra, a briteket 8-5-re, Szingapúrt 15-7-re verte, közben pedig nagyon kikapott az olaszoktól (15-6). Az elődöntőben jöhetett Észtország, és egy 6-4-es vereség (utolsó gól üres kapura). Megint a Kivik voltak a végzetünk. A bronzmeccsen megvertük a hollandokat, és ezzel megszereztük a bronzérmet! Ezen a VB-n pályára lépettek közül még szinte mindenki aktív (Huszti, Nádor, Bugár, a Rab fivérek, Szabó, Papp, Bedő, Strauss, Pafféri, Por, Füzi, Vadócz, Mujahid, Schmidt fivérek, Kovács), legeredményesebbünk, aki egyben a „B”-VB legeredményesebb játékosa is lett Dennis volt (10+14), de Nádor is befért a top 5-be a maga 10+2-jével.
2006: Svédországban a hazaiak nyertek, de… Aki ott volt, nem felejti, hogy a finnek sokáig vezettek, és jobbak voltak, mint ellenfelük. A hosszabbításban pedig egy nagyon-nagyon vitatott kiállítás játszott döntő szerepet, mely után emberelőnyüket kihasználva szerezték meg 6. világbajnoki címüket a svédek. Kiesett Németország az „A” csoportból, és Magyarország megverésével Észtország jutott fel. A válogatott tehát nagyon közel volt a fantasztikus bravúrhoz, mégis nagyon messze volt tőle. A csoportmeccsek során magabiztos 11-7-el indítottunk az USA ellen, majd jött a nem várt vereség a hihetetlen agresszívan játszó britek ellen (7-8). Japán ugyan könnyűnek tűnő 8-4-el intéztük el, de 4-4 volt a 3. harmad elején, míg az észtek ellen labdába sem rúgtunk (4-9). Szerencsénkre a britek mindenki mástól kikaptak, így mondhatjuk, hogy a csoportban a helyünkre kerültünk. Az elődöntőben Szlovénia ellen 1-0-s vezetésünknél 5 perc emberelőny következett megspékelve az ellenfél legjobbjának végleges kiállításával. Lőttünk 4-et az 5 perc alatt, a továbbiak már csak formai követelmények voltak, és bejutottunk a döntőbe (10-2). Aki pályára léphetett a Globenban egy nappal később, az sosem felejti. 13-3-ra vertek minket az észtek, mert jobbak voltak sokkal, de akkor is feledhetetlen élménnyel gazdagodott a válogatott minden tagja. Ezüstérem, fejlődés: siker volt a VB a javából. Nánási Dennis a B-VB all-starjának lett tagja, valamint ő lett a legeredményesebb játékos is (18+7). A csütörtökön útra kelő keretből két éve is utazó volt: Bognár, Füzi, Vígh, Nádor, Dávid, Kovács, Liebe és a Schmidt testvérek. Varga Gergő akkor utazott, most kivívta a jogot, de két héttel a VB előtt megsérült, így nem lehet ott. A „C”-VB-t Lengyelország nyerte, aki tudása alapján „A” csoportos, csak kizárása miatt kellett megkezdenie a kapaszkodást alulról.
2008, Csehország. A VB-t alighanem szinte mindenki szerint Svédország nyeri ismét, de szerintünk a finnek. Hogy a magyar csapat mit ér el, arra tippelni sem érdemes, hiszen lehetünk a legjobbak, de könnyen előfordulhat, hogy még az elődöntőbe sem sikerül bekerülni. Sok a fiatalunk, nem tudjuk, mire lehet képes a többi csapat, mire lehetünk mi képesek téthelyzetben. Amit viszont tudunk, hogy drukkolni kötelező, HAJRÁ MAGYARORSZÁG!!!
(A magyar válogatott hivatalos utazó kerete és stábja itt megtalálható, a világbajnokság hivatalos programja pedig ezen a lineken olvasható.)
Utolsó kommentek